CZ

Správa sítí

ilustrace

Žádné zařízení, ani počítačová síť, nefunguje věčně bez občasných servisních zásahů. Kvalitní síť zásahů nevyžaduje mnoho, ale nějaké jsou potřeba vždy. Ve firmách se mění zaměstnanci, je nutné jim vytvořit pracovní prostředí, stávají se drobné nehody (vytržený kabel, vylitá káva v klávesnici ...), mění se požadavky zákazníka na služby, firmy rostou a zvětšují své nároky, rozšiřují služby a občas se pokazí, nebo dosáhne hranice životnosti i nějaká technika, kterou je třeba opravit, nebo vyměnit.

V rámci správy poskytujeme podporu uživatelům ve firmách obvykle v průběhu celého pracovního dne. V některých případech takřka nepřetržitě. Naši technici jsou zákazníkům dostupní dle okolností na telefonu, emailem a jabberem. Řadu problémů umíme řešit vzdáleně, často se jedná o banální zásahy v konfiguraci, když se změní okolnosti a zákazník potřebuje něco změnit a řešíme problémy uživatelů s provozem běžných kancelářských aplikací.

Instalace techniky

ilustrace

Jednou z částí naší práce je instalace nové techniky v počítačových sítích zákazníka. Zajišťujeme dodání hardwaru včetně zprovoznění a instalace ovladačů na počítačích uživatelů, nebo i zprovoznění, a údržbu hardwaru, který dodal někdo jiný a jeho začlenění do stávající struktury.

K tomu patří i zajištění kompatibility nové techniky se stávající. Ne všechno lze snadno kombinovat.

Evidence licencí

ilustrace

Pomůžeme Vám zajistit bezproblémový provoz softwaru.

Povědomí o nutnosti dodržovat licence je dnes poměrně vysoké, ale přesto občas v evidenci panuje chaos, takže navzdory zakoupené licenci tuto není snadné nalézt, nebo určit na kolika PC smí být provozována, případně není známo na kolika PC je instalována. Toto vše pomáháme zákazníkům řešit.

Evidujeme instalovaný software, hlídáme uživatele, aby neinstalovali to, co není dovoleno, protože ne vše lze ohlídat softwarem a ne vždy je takový software vhodný.

V neposlední řadě umíme poradit s výběrem softwaru, pomáháme najít vhodné a zároveň levné aplikace. S oblibou využíváme různý svobodný software na všech operačních systémech.

Operační systémy

Za mnoho let praxe jsme se setkali s nejrůznějším softwarem. Zkušenosti, které jsme získali nás nutí paušálně nepreferovat, protože víme, že různý software je vhodný pro různé situace.

ilustrace

Máme dobré zkušenosti s provozem heterogenních sítí s Linuxem na serveru, a různými OS na firemních počítačích, nejčastěji s MS Windows, ale poslední dobou se prosazují i ostatní OS. Tím spíš, že na všech systémech mohou fungovat čím dál častěji identické aplikace a i podpora výrobců hardwaru se zlepšuje.

Dnes už také neplatí, že by např. Linux byl nevhodný pro méně znalé uživatele, je jen jiný. Ale v praxi může být nasazení Linuxu na pracovní PC uživatelů levnější nejenom z pohledu ceny licence, ale také správy. Linux instalovaný schopným správcem se snadno udržuje, zálohuje, aktualizuje a lépe odolává nezkušeným uživatelům. Vždy záleží na konkrétní situaci, kterou s Vámi budeme rádi konzultovat.

ilustrace

Pokud nějaký software není vhodný, nesnažíme se ho zbytečně prosazovat. Náš cíl je především spokojenost uživatelů, potažmo zákazníka. Naopak pokud si uživatel není schopen poradit s osvědčeným softwarem, jsme schopni ho leccos naučit tak, aby mohl efektivně spolupracovat se svými kolegy.

Častá řešení

Technika se kterou se setkáváme bývá provozována v nejrůznějším prostředí a požadavky uživatelů jsou často velmi rozdílné.

ilustrace

I ta nejmenší kancelář s jediným PC občas potřebuje drobný zásah. V praxi jsme se setkali se zoufalými uživateli, kteří ztratili důležitá data jen proto, že ani netušili o možnostech snadného zálohování. Občas umíme i v takové situaci pomoct, ale mnohem lepší je ztrátě dat předcházet. Pomůžeme Vám vybrat vhodný způsob, umíme dodat a zprovoznit vhodný hardware. Řešení může být překvapivě levné.

Čím větší firma, tím větší bývají nároky. Nestačí prosté úložiště souborů, ale je třeba řešit uživatelská práva, komplexní zálohování různě důležitých dat, spolehlivý poštovní server, vzdálený přístup k datům i poště pro uživatele na cestách, sdílení kontaktů, kalendáře, evidenci licencí, provoz účetních systémů atd...

ilustrace

Máme velmi dobré zkušenosti s provozem Linuxu na serverech, které všechny tyto služby mohou poskytovat. Jejich obrovskou výhodou je licenční bezproblémovost. Linuxový server poroste s Vaší firmou, protože když se zvýší nároky firmy, můžete zvýšit úložnou kapacitu, výpočetní výkon, ale nemusíte řešit nákup dalších licencí pro nové uživatele. Uživatel samozřejmě vidí pouze poskytované služby a se samotným systémem se nikdy nesetká, aby vše fungovalo dokonale je naše starost.

Co vlastně malý firemní server řeší?

Server zajišťuje služby, které musí být uživatelům dostupné trvale v kteroukoli hodinu., např. poskytuje

 • ověření identity uživatele v doméně
 • úložiště firemních dokumentů včetně různé přístupnosti pro různé uživatele
 • stěhování uživatelských profilů, takže uživatel může se svými daty pracovat na libovolném PC
 • přístup k databázím
 • poštovní server s různými filtry proti spamu a virům
 • automatické zálohování souborů, databází, emailů ...
 • webový server a na něm běžící intranetové aplikace
 • telefonní VOIP ústřednu
 • vlastní firemní IM
 • precizně nastavitelný firewall ...
 • běh aplikací i uživatelského prostředí
ilustrace

V několika bodech nelze vypsat vše. Také není vhodné některé z vyjmenovaných služeb z bezpečnostních důvodů provozovat současně na jednom serveru. Každé řešení se snažíme přizpůsobit pro konkrétního zákazníka.

Cena serveru nemusí být vysoká, v některých případech lze dokonce vystačit s vhodně nastaveným hotovým řešením (mini router + NAS), kterých je na trhu dostatek.

Vhodně sestavený a nastavený server je v provozu téměř bezúdržbový. Kromě změn, které vyplývají např. z reorganizace firmy a změn uživatelů nebývá zásahů mnoho. K předcházení problémů využíváme pravidelné reporty posílané serverem o stavu softwaru a hardwaru i software alarmující např. při pokusu o útok.

Samozřejmě se nevyhýbáme ani jiným řešením, vždy je v našem zájmu bezproblémový provoz techniky a tím i spokojený zákazník.

Náš vztah k Open Source

ilustrace

Už mnoho let provozujeme servery a i některé desktopy s různými linuxovými distribucemi. Můžeme s jistotou tvrdit, že provoz Linuxu ve firemním prostředí přináší spoustu zajímavých možností a v neposlední řadě je velmi levný a i v případě komerčních distribucí licenčně flexibilní.

Kromě mnoha serverů máme dlouholeté zkušenosti s provozem Linuxu i na desktopech nejenom na vlastních PC, ale i v různých kancelářích u našich zákazníků. Nutno poznamenat, že jsme nezaznamenali žádné problémy s tím, že by si uživatelé nedokázali na něco zásadního zvyknout, naopak odezva uživatelů je kladná. Prakticky pro nás není problém nasadit Linux kdekoli, kde dostupné aplikace vyhoví požadavkům zákazníka.

ilustrace

Zajímavou možností, kterou provozujeme už několik let, při nasazení většího počtu linuxových desktopů je pak síť tvořená tzv. "tlustými klienty", tj. PC, která nemají HDD a bootují Linux po síti z linuxového serveru. Taková konfigurace se stává tím výhodnější, čím víc PC uživatelů v síti je. Náročnost správy se zvyšujícím se počtem PC přitom roste pomalu.

Open Source a svobodný software ale není jen Linux. Existuje celá řada zajímavých aplikací pro MS Windows na dostatečné úrovni, které jsou při běžné kancelářské práci velmi dobře použitelné. Někdy lépe než jejich komerční konkurence.

 

© Elite Computers 2018